top of page

Názov projektu: Obnova a obnova produktivity pôdy pomocou ekosystémových služieb

Identifikačné číslo projektu:  1924226727

Meno príjemcu: Gábor Szőllősi, živnostník

Názov výzvy na predkladanie ponúk: Spojenie inovačných operačných skupín a investície potrebné na realizáciu inovačného projektu
Kód výzvy na predkladanie ponúk: VP3-16.1.1-4.1.5-4.2.1-4.2.2-8.1.1-8.2.1-8.3.1-8.5.1-8.5.2-8.6.1-17

Výška zazmluvnenej podpory: 163 977 815
Výška podpory: 70%

Termín ukončenia projektu: október 2023

Zhrnutie projektu:

Konvenčnými poľnohospodárskymi metódami sa prevrátila samoudržiavacia a samoobnovovacia schopnosť pôdy. To má vplyv na úrodnosť pôdy, kvalitu potravín a ochranu životného prostredia. Konvenčné poľnohospodárstvo sa jednostranne zameriava na obrábanie pôdy a syntetické vstupné materiály a venuje malú alebo žiadnu pozornosť zlepšovaniu a zvyšovaniu biologických vlastností pôdy. Intenzívne a jednostranné zásahy narušili kolobeh živín v pôdach, výrazne znížili diverzitu a množstvo mikro- a makrofauny, výrazne sa znížila alebo zanikla pórovitosť a agregátotvorná schopnosť pôd, výskyt a škody spôsobené patogénnymi mikróbmi a hmyzom. zvýšili a ich supresívny účinok na pôdu sa znížil na minimum. Vodná bilancia pôd je narušená: buď nedochádza k zadržiavaniu, alebo sú oblasti podmáčané. Na poľnohospodárskych pôdach dominuje burina vo veľkom počte a rozmanitosti.

 

Projekt si vytýčil za cieľ riešiť tieto problémy biologicky založenými metódami, technológiou farmárčenia s holistickým prístupom, ktorý je v podstate založený na ekosystémových službách a je možné ho jednoducho implementovať na akúkoľvek farmu. Metóda sa nazýva Soil Humus Management (THM), pri ktorej sa využívajú vstupné materiály použiteľné len v ekologickom poľnohospodárstve a metódach obnovy pôdy. V dôsledku metódy sa zvyšuje obsah humusu v pôde, čo je konečným meradlom zlepšenia pôdy a obnovy pôdy.

 

Základnými kameňmi vývoja projektu sú: prírodný pôvod; významná energetická účinnosť; výrazné zlepšenie schopnosti zadržiavať vodu; zvýšenie efektívnosti práce; vynikajúci vývoj povrchovej efektívnosti výroby; rozvoj produktivity pôdy; výrazné špecifické zníženie používania materiálov fosílneho pôvodu; špecifické a absolútne zníženie nákladov; rýchlo klesajúca ekologická stopa.

 

Vývoj projektu bol obojsmerný: na jednej strane sme vyvinuli

  1. technológie výroby vstupných materiálov, ktoré boli použité ako vstupné materiály v technológii APR, na druhej strane

  2. sme vyvinuli farmársku technológiu s pestovateľskými pokusmi.

Technológie výroby vstupných materiálov sú kompostovanie a výroba biouhlia. Prvkami metódy THM je minimálna kultivácia, používanie krycích plodín, používanie pásov na pastvu pre včely, používanie humusového kompostu-biochar-dudarit kamennej múky, používanie kompostového čaju, úplné vylúčenie syntetických hnojív a pesticídov, a mechanické ničenie buriny.

 

Experimentálne plochy boli realizované na 5 farmách v 5 mestách, v ekologických a konvenčných farmách, so zmesou pestovania papriky. Experimentálne grafy boli urobené v testovacej oblasti 1000 nm a kontrolnej oblasti 1000 nm. Oblasti boli oddelené pásom včelej pastvy.

Zasiali sme dva druhy odrôd: Szegedi 80 a Kármin, aby sme odfiltrovali efekt odrody. V priebehu projektu, počas 3 rokov medzi 2020-22, sme použili presádzanie semien červenej papriky a červenej papriky. Do striedania plodín sme vysadili nemrznúcu zmes zimných krycích rastlín.

 

Pôda sa na každej farme vykonávala inak, v závislosti od toho, ktorá farma investovala do vybavenia. Všeobecne sa očakávalo, že farmári pracujú s mintill metódami v čo najmenšom počte ciest.

 

Každú jar sa pred sejbou nanesie 1 500 kg zmesi biouhlia, humusového kompostu a dudaritového uhlia do testovacej pôdy a plytko sa zapracuje do pôdy. V udržiavacom období sa striekal kompostový čaj raz mesačne (od apríla do októbra) v množstve 100 l/hektár. Na kontrolných pôdach boli pridané bežné vstupné materiály používané farmármi.

 

Manažment burín na testovacích pôdach bol realizovaný ručným okopávaním, medziriadkovou kultiváciou alebo česaním buriny. V kontrolnej oblasti sa typicky používali chemické alebo medziriadkové kultivačné metódy.

 

Pomocou testov sme chceli poskytnúť komplexný obraz procesov. Vykonali sme tiež testy pôdy, zdravia rastlín, množstva a kvality úrody na testovacej aj kontrolnej strane.

 

Výsledky potvrdili očakávania: v pôdach ošetrených technológiou THM sa zvýšil obsah živín, zlepšila sa pórovitosť a zvýšila sa vlhkosť. Testy na ochranu rastlín potvrdili, že hoci sa na rastlinách ošetrovanej plochy objavilo väčšie množstvo typicky vírusových patogénov, boli lokalizované a nerozšírili sa na rastliny a násadu. Výťažok bol vyšší v testovaných oblastiach, ale obsah pigmentu, použitý ako miera kvality, bol nižší v testovaných oblastiach.

 

Zavedenie technológie kompostovania a výroby biouhlia sa podarilo zrealizovať v malej maďarskej farme, ktorá dokázala produkovať kvalitný kompost a produkty z biouhlia s licenciou NÉBIH pod značkou Humusline.

 

Výsledky dosiahnuté pri pestovaní papriky

 

V kultivačnom experimente sme skúmali tieto aspekty:

  • Zdravotný stav rastlín, potreba zásahu ochrany rastlín

  • Obilné pole

  • Kvalita produktu: meranie všetkých farbív

 

Na ošetrovaných plochách sme dosiahli vo všetkých ohľadoch lepšie výsledky ako na kontrolných poliach.

 

Zdravotný stav rastlín ani raz neodôvodnil odchýlku od experimentálnej technológie na ošetrovaných plochách a potrebu mimoriadneho chemického alebo iného biologického zásahu, akým je napríklad ošetrenie kompostovým čajom raz za mesiac.

 

Úroda v testovaných oblastiach bola v priemere o 30 % vyššia ako v kontrolných oblastiach.

 

Vo všetkých farebných materiáloch testovacia technológia s kolísavými výsledkami na niektorých miestach zaostávala za výsledkami ovládacích panelov a na iných ich prevyšovala.

Diseminačné ciele projektu boli plne naplnené: procesy a výsledky boli publikované v odborných časopisoch, uskutočnili sme 2 prezentačné dni, vystupovali na výstavách a veľtrhoch a komunikovali vo viacerých jazykoch na našej webovej stránke.

 

Kompostovaním poskytujeme príklad úspešnej implementácie obehového poľnohospodárstva na báze biomasy.

 

Okrem odbornej náplne výskumu vyhlasujeme, že sme vo všetkých ohľadoch splnili komunikačné profesionálne požiadavky kladené v projekte. Zorganizovali sme niekoľko konferencií s ukážkami v teréne, vytvorila sa webová stránka a projekt sa zúčastnil viacerých výstav a veľtrhov.

 

Začal sa proces domáceho a medzinárodného patentovania výsledkov. Gábor Szőllősi predložil maďarskú patentovú prihlášku s názvom „Kompostovanie s metodikou riadeného aeróbneho humusového kompostovania“ na SZTNH a medzinárodnú patentovú prihlášku na Európsky patentový úrad.
 

Ďakujeme za podporu Maďarského štátu a Európskej únie!

bottom of page